Komunální volby 2018

02.09.2018

Uběhly nám čtyři roky od posledních komunálních voleb v našem městě a zanedlouho budou ve dnech 5. a 6.října 2018 volby nové. Jak se rozhodnout, které straně z 9-ti kandidujících dát svůj hlas?

Pohled do minulosti

Česká strana sociálně demokratická, je ze současných stran nejstarší stranou na naší politické scéně. Působí tady už více jak 140 let. Vznikla na břevnovském sjezdu dne 7.dubna 1878. Česká strana sociálně demokratická vždy stála na straně řadových občanů-zaměstnanců a hájila zájmy drobných a středních živnostníků.

Jak dopadly komunální volby v roce 2014 ve městě Nový Jičín?

V roce 2014 kandidovalo do městského zastupitelstva celkem 12 politických subjektů.

Do 29-ti členného zastupitelstva města se s nejvyšším počtem 12 mandátů dostala ČSSD, následovaná hnutím ANO 2011 se 4 mandáty, ODS získala také 4 mandáty, a pak shodně po třech mandátech KDU-ČSL, SZ a KSČM. ČSSD jako vítěz ve volbách sestavila většinovou koalici spolu s KDU-ČSL a SZ (18 členů ZM). V srpnu 2018 po odchodu KDU-ČSL z koalice zůstala ČSSD v koalici pouze se SZ (15 členů ZM).

Myslím si, že za uplynulé období let 2014 až 2018 se této nejprve troj a od srpna 2016 dvojkoalici podařilo udělat mnoho dobrého pro občany města- vzpomeňme jen:

Transparentnost radnice - veškeré smlouvy jsou zveřejňovány na webu města,stejně tak i materiály k jednání ZM, zveřejňujeme i usnesení RM, byl zaveden participativní rozpočet, přispěli jsme k zavedení rozklikavacího rozpočtu.

Zaměstnanost - díky komunikaci a spolupráci s největšími zaměstnavateli ve městě a společností CTP Invest s.r.o. vznikl v letech 2014-2018 v Průmyslovém arteálu v Novém Jičíně výrobní závod pro 800 nových zaměstnanců. Nezaměstnanost v Novém Jičíně je nyní pod třemi procenty.

Doprava - vysoutěžili jsme nového provozovatele MHD elektrobusy, senioři od 65 let jezdí MHD zdarma, jako jediné město v Moravskoslezském kraji budeme od 1.9.2018 plně kompenzovat 75% slevy pro žáky a studenty i na MHD. Zavedli jsme pro občany města i městských částí Baby a Senior taxi.

Bydlení, kultura, sport - město výrazně navýšilo investice na regeneraci sídlišť (cca 210 milionů Kč, z toho 121 milionů činily dotace). 

Převzali jsme od kraje Dům sester a připravili projekt jeho přestavby na bytový dům pro seniory kde vznikne 30 bytů.

Odkoupili jsme dvě nejcennější Hückelovy vily do majetku města, dokončují se záchovné práce, město získalo od kraje 4 milióny Kč, byla vybrána studie na jejich rekonstrukci.

Převzali jsme do majetku hotel Praha a během 4 let jej zrekonstruovali za 20 miliónů Kč (z toho ¼ byla dotace).

Zrekonstruovali jsme sportovní halu a bazén a to jak vnitřní, tak i vnější areál za celkem 100 miliónů Kč (dotace necelých 20 miliónů Kč).

Byla zrekonstruována budova Staré pošty za 3,2 milióny Kč.

Nezvyšovali jsme nájemné v městských bytech.

Nezvyšovali jsme nájmy podnikatelským subjektům sídlicích v nebytových prostorách města.

Navýšili jsme bezplatnou dobu parkování na 2 hodiny (Na Valech).

Dotace - město využilo strukturální fondy EU a dotační fondy a získalo tak 345 milionů Kč.

Bezpečnost - město zřídilo jednotný varovný a informační protipovodňový systém, jehož součástí je i bezdrátový městský rozhlas (při nákladech 10 milionů bylo 9 milionů uhrazeno z dotace). V rámci projektu "Bezpečně do škol" byla vybudována bezpečnostní opatření u ZŠ Komenského 66 a 68, přechod pro chodce u MŠ v Bludovicích a u Smetanových sadů. Městská policie zavedla forenzní značení kol a na Palackého ulici byly vybudovány cyklopruhy za 2,8 miliónů Kč.

To jsou jen některé hlavní body zrealizované současnou koalicí pod vedením ČSSD.

A jak skončí letošní komunální volby v našem krásném historickém městě Nový Jičín?

O tom rozhodnete vy, voliči. V těchto volbách kandiduje 9 politických subjektů. Proti roku 2014 je zde nově SPD-Tomia Okamury, Piráti s podporou Svobodných, SZ s podporou TOP 09, SNK-ED a STAN a Jauner Československo 2018.

Nedávno se mi do rukou dostala malá knížečka, kde byly zaznamenány rozhovory Jana Masaryka se spisovatelem Karlem Čapkem.

A světově uznávaný spisovatel tam vyznává: "Vy víte, že jsem neroztrhal moc podrážek cestou do kostela a kalhoty nemám na kolenou moc prošoupané od klečení, ale na jedno jsem vždycky věřil, že nás Pán Bůh udělal všechny stejné. Jeden je bílý a jeden černý, jeden je krásný a nebo zase poďobaný od neštovic. Ale všem je nám zima, když venku mrzne a všichni se potíme, když praží slunce a všichni musíme dýchat, abychom se neudusili a všechny nás nakonec odvezou....no.... jinými slovy všichni jsme smrtelní i nesmrtelní. Ale pro tohle nesmíme jeden z druhého dělat otroka, proto by měl každý, ať jeho táta byl prezident anebo dráteník, mít stejnou příležitost, žít plný život. Nikdo si nikdy nesmí myslet, že je něco víc, nebo lepšího než ten druhý. Možná, že toho má víc v makovici, možná, že nosí lepší košili, možná, že má fortelnější ruce, možná, že má větší bicepsy, ale tohle všechno ho jenom zavazuje, aby toho udělal tím víc."

Vážení spoluobčané, pokud projevíte důvěru ČSSD i v letošních volbách, chceme také jako kandidáti této strany udělat tím víc pro blaho našeho krásného města a jeho občanů.

Přijďte, prosím, 5. nebo 6. října 2018 k volbám a dejte svůj hlas důvěryhodné straně - ČSSD.

Volte šťastné č.7 - Volte ČSSD. Děkujeme Vám.

P.S. Pokud nechcete volit jen kandidáty jedné strany, máte při komunálních volbách možnost zvolit si exkluzivně své vlastní 29-ti členné zastupitelstvo.

Jak? Můžete udělat křížky u jmen 29 kandidátů napříč politickým spektrem, vybrat si z každé strany ty kandidáty, které dobře znáte, kterým důvěřujete, kteří mají dobrou pověst.

Kandidáty, kteří jsou spokojeni s tím co mají a nepotřebují se obohacovat.

Kandidáty, kteří jsou kompetentní pro výkon veřejné služby.

Kandidáty, kteří jsou schopni se na všem domluvit.

Jak říkal velký muž 20.století-oblíbený papež Jan Pavel II: "Srdcem volím nalevo, rozumem napravo."

Protože co je symbolem našeho kraje-moravskoslezska?

Je to černá slezská orlice a šachovnicová moravská orlice (mimochodem z hlediska heraldiky jsou to ženy, dvojhlavý je orel). Proč a jak dokáže orlice létat vysoko a dopředu? No, protože má dvě křídla - jedno křídlo levé a druhé pravé.

Tedy nezapomeňte, srdcem nalevo a rozumem napravo. Přeju hodně moudrosti při rozhodování. Ale určitě přijďte prosím k volbám.

Mgr. Pavel ROZBROJ- MO ČSSD Nový Jičín