Povolební prohlášení

31.10.2022

Vážení občané města Nový Jičín a jeho místních částí,

ještě jednou vám děkujeme za projevenou důvěru v letošních komunálních volbách. Dne 24. řijna 2022 proběhlo ustavující zasedání Zastupitelstva města Nový Jičín a byli na něm zvolení vlastně staronoví představitelé vedení. Přestože náš lídr Mgr. Jiří Klein obdržel ve volbách nejvíc preferenčních hlasů od voličů, na zasedání ZM jsme jeho zvolení starostou města nenavrhli, protože jsme nezískali ve vyjednávání dostatečnou podporu pro toto hlasování. 

 Koaliční vyjednávání mělo poměrně jasnou matematiku pro možnosti různých spojení. Vítězné hnutí ANO 2011 s námi odmítlo již v druhý den voleb komunikovat a naopak ústy starosty Stanislava Kopeckého začali veřejně proklamovat, že jsou již dohodnutí na pokračování koalice z předchozího období. Vzájemná podpora ANO a ODS byla víc než zřejmá. Strana zelených s podporou TOP09, STAN a Pirátů dopředu proklamovala nepravděpodobnost spojení s SPD a KSČM. V dalších dnech jsme se setkali s představiteli KDU-ČSL a Stranou zelených s podporou TOP09, STAN a Pirátů. Schůzka s KDU-ČSL byla konstruktivní. V době, kdy již bylo podepsáno koaliční memorandum mezi ANO, SZ a spol., ODS a KDU-ČSL jsme se již bez koaličních ambicí setkali s představiteli SPD a projednali naši budoucí opoziční spolupráci. Během všech našich jednání jsme upozorňovali v souvislosti se zdražováním energií a inflací na složitost ekonomické situace, která nás čeká a navrhovali jsme, aby odpovědnost za finance města byla svěřena osobě, která má ekonomické zkušenosti. 

 Velmi nás mrzí, že přes velký počet vašich hlasů a získaných mandátů do období let 2022-2026 vstupujeme v pozici opozice a nebude jednoduché prosadit něco z našeho programu. K této situaci však přistupujeme zodpovědně a jsme rozhodnuti podpořit všechny návrhy, které vnímáme jako důležité pro život občanů ve městě. Naopak pokud budou předkládány pro nás nepřijatelné návrhy, budeme kritičtí. Jsme připraveni pro město pracovat ve finančním a kontrolním výboru ZM a odborných komisích Rady města a budeme do nich nominovat zkušené kandidáty. S případnými podněty a návrhy se na nás neváhejte kdykoli obrátit.

Team Víc pro Nový Jičín s ČSSD