Podpora péče o seniory a handicapované

22.04.2022

Slezská univerzita v Opavě společně se Zdravotními sociální službami a Městskou policií Opava testují systém elektronické péče, který umožní rychlé přivolání pomoci, v případě že se senior v domácnosti dostane do nesnází. Umí vyhodnotit riziko situace a přivolat pomoc. V budoucnu by systém mohl částečně pomoci při práci sociálních pracovníků, kterých je nedostatek.

eHelper umí sledovat pohyb osob v bytě a v případě, že se děje něco mimořádného, odesílá informaci na mobilní telefon příbuzným nebo dalším blízkým lidem.

Alarm je prioritně propojený s blízkými klienta, nebo také s městskou policií, která může v případě potřeby, na místo hned vyrazit.

Vzhledem ke prokazatelným pozitivním zkušenostem z tohoto pilotního projektu budu prosazovat jeho nasazení i v Novém Jičíně. Jiří Klein

Aplikace eHelper by mohla pomáhat nejen v soukromí ale také v sociálních zařízeních. Osobně považuji za velmi důležité to, že díky zařízení mohou zůstat senioři delší dobu v místě, kde se cítí dobře, kde jsou doma. Jejich blízcí nemusí opouště zaměstnání a mají dál neustálý přehled o tom, co se právě děje. Zapojení Městské policie také není nijak časově a personálně náročné. 

Jiří Klein