Kde zmizela ČSSD?

28.05.2024

Každá strana prochází nějakým vývojem. Mění se lídři, stanovy, slogany názvy i loga. Po 30 letech užívání názvu Česká strana sociálně demokratická byl její název zkrácen na Sociální demokracie se zkratkou v logu SOCDEM. Tuto změnu schválil Plzeňský sjezd ČSSD dne 10. 6. 2023. 

Ještě tentýž měsíc, ale nechala předsedkyně strany Česká Suverenita Jana Volfová zaregistrovat zkratku ČSSD pro svou vlastní stranu, kterou přejmenovala na ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie. Jejím předsedou se poté v únoru 2024 stal bývalý předseda strany Jiří Paroubek. 

Předseda SOCDEM Michal Šmarda pak uvedl, že se proti postupu Volfové bude bránit právní cestou. Bohužel Nejvyšší správní soud vydal v květnu 2024 rozhodnutí, kterým umožnil zkratku ČSSD dále využívat České suverenitě. Proti tomuto rozhodnutí se Sociální demokracie odvolala. 

Bohužel tuto situaci hodnotíme velmi negativně a nedostatečně ochráněný název považujeme za velkou chybu. Chápeme, že řada voličů může být touto změnou zaskočena a může nás to poškodit u voleb.

Jiří Klein